مقدمه

در مقاله بهترین سشوار صنعتی را چگونه انتخاب کنیم؟ شما را با انواع سشوارهای صنعتی، ویژگی ها و نکاتی در رابطه با خرید آن ها آشنا کردیم. نکته دیگری که در انتخاب این ابزار کاربردی علاوه بر قدرت دستگاه باید در نظر گرفت، نوع نازل سشوار صنعتی و لوازم جانبی آن است.

توجه داشته باشد که در هنگام تهیه سشوار صنعتی می بایست دو عدد نازل به همراه آن عرضه شود تا امکان استفاده از این دستگاه در مصارف خانگی و صنعتی فراهم گردد.

اکنون با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله شما را با انواع نازل سشوار صنعتی آشنا کنیم.

انواع نازل سشوار صنعتی

انتخاب درست نازل سشوارهای صنعتی به کاربر کمک می کند تا حرارت به صورت دقیق بر روی مناطق مدنظر تنظیم شود. در واقع انتخاب نازل مناسب تاثیر بسزایی در کیفیت انجام کار خواهد داشت. نازل سشوار صنعتی انواع مختلفی دارد که هریک از آن ها کاربرد متفاوت و مخصوصی داشته و باعث انتشار، بازتاب و یا متمرکز شدن گرما بر روی سطوح مورد نظر می شود. در ادامه به معرفی و کاربرد برخی از انواع نازل سشوار صنعتی خواهیم پرداخت.

نازل اصلی

این نوع نازل غالبا برای انجام فعالیت های معمولی مناسب می باشد. در هنگام انجام کار با نازل اصلی لازم است کنترل بیشتری بر روی خروجی سشوار صنعتی و نیز سطح مورد نظر داشت.

نازل محافظت شیشه

نازل محافظت از شیشه گزینه ای مناسب برای زمانی است که می خواهید رنگ را از قاب پنجره ها حذف کنید. در واقع استفاده از این نوع نازل به شما کمک می کند تا گرمای حاصل از سشوار را از شیشه پنجره دور نگه دارید.

 توجه: گرمای مستقیم سشوار صنعتی به شیشه پنجره ها می تواند موجب ترک خوردن شیشه شود اما در صورت استفاده از نازل محافظت شیشه از بروز این اتفاق جلوگیری خواهد شد.

نازل تخت

در هنگام از بین بردن و حذف رنگ از سطوح و یا شل کردن کاشی و سرامیک در سطوح وسیع استفاده از نازل تخت توصیه می شود. این نوع نازل باعث انتشار گرما در سطح وسیع تری می شود و به همین دلیل سرعت انجام کار را افزایش می دهد.

نازل مخروطی یا نازل نقطه ای

از دیگر انواع نازل سشوار صنعتی می توان به نازل نقطه ای اشاره کرد. این نوع نازل می تواند به خوبی گرمای حاصل از سشوار صنعتی را در یک نقطه متمرکز کند. بنابراین برای زمانی که می خواهید یک منطقه کوچک را به سرعت گرم کنید استفاده از نازل مخروطی گزینه ای ایده آل محسوب می شود.

توجه: نازل مخروطی یا نقطه ای مناسب برای کارهایی نظیر جوشکاری برزنت پلاستیکی، شکل دهی به نقطه وینیل و یا شیشه می باشد.

نازل بازتابنده قاشق

پنجمین مورد از انواع نازل سشوار صنعتی نازل بازتابنده قاشق است که از آن برای شکل دادن پیچ های محکم در لوله های پلاستیکی استفاده می شود. از کاربردهای دیگر این نوع نازل می توان به گرم کردن یکنواخت لوله و نیز گرم کردن سریع لوله های یخ زده اشاره کرد.

نازل سطحی و نازل تراشنده از دیگر انواع نازل سشوار صنعتی هستند که از نازل سطحی برای انجام کارهای جوشکاری و از نازل تراشنده برای خراش سطوح استفاده می شود؛ به گونه ای که با یک اتصال، گرما داده و خراش را ایجاد کنید.

انواع نازل سشوار صنعتی

لوازم جانبی سشوار صنعتی

لوازم جانبی مختلفی نیز به همراه اکثر تفنگ های گرمایی یا همان سشوارهای صنعتی ارائه می شوند. یکی از این لوازم اضافی کارک است که به کاربر کمک می کند تا رنگ های حرارت دیده و شل شده توسط سشوار صنعتی را به راحتی از سطح جدا کند. لوازم جانبی دیگری که می توان به آن اشاره کرد لیسه می باشد که امکان خراشیدن رنگ از شیار های پنجره و قاب و نیز گوشه های مهره دار را فراهم می سازد.

دسته سشوار صنعتی

برای این که در هنگام کار با سشوار صنعتی بدون کمترین احساس خستگی پروژه را به اتمام برسانید و بتوانید در مدت زمان بیشتری دستگاه را در دست بگیرید، نیاز است تا این ابزار از دسته ای ارگونومیک بهره مند باشد.

پایه نگهدارنده

برخورداری از پایه نگهدارنده باعث شده تا سشوار صنعتی به صورت کاملا ایمن بر روی پایه قرار گیرد. استفاده از پایه نگهدارنده باعث می شود تا بتوان سشوار را به گونه ای بر روی آن قرار داد که نازل مستقیما به سمت بالا باشد و امکان استفاده از هر دو دست به صورت همزمان فراهم باشد. این ویژگی برای زمانی که قصد دارید لوله های زیادی را خم کرده و شکل دهید، بسیار مفید می باشد.

چند نکته ایمنی در هنگام کار با سشوار صنعتی

  • سشوارصنعتی را مطابق با نیاز خود انتخاب نمایید. چرا که استفاده از این دستگاه با قدرت بالا می تواند در مصارف خانگی و سبک خطرناک باشد و باعث آسیب به سطح کار شود.
  • فاصله مناسب سشوار صنعتی و سطح کار را رعایت نمایید تا علاوه بر جلوگیری از آسیب به قطعه کار، از دستگاه نیز محافظت شود.
  • در هنگام استفاده طولانی مدت از دستگاه لازم است تا در بازه های زمانی مناسب سشوار را خاموش کرده و به آن استراحت دهید.
  • با توجه به این که المنت دستگاه در هنگام کار گرم می شود و شکننده خواهد بود از وارد شدن ضربه به آن جلوگیری نمایید.
  • حتما دستگاه را به شکل عمودی بر روی میز کار یا زمین قرار دهید تا مانع ورود هوا به داخل نشود.

منبع خبر